o firmie

aktualności

oferta

realizacje

kontakt

Wtyczka QGIS – Geokodowanie Adresów UUG GUGiK

Wtyczka Geokodowanie Adresów UUG GUGiK do geokodowania adresów jest bezpłatna i znajduje się w oficjalnym repozytorium QGIS – każdy zainteresowany ma możliwość pobrania i skorzystania z jej możliwości w programie QGIS 3. Powstała podczas szkolenia z programu QGIS, ‘Język skryptowy Python w QGIS 3’, organizowanego przez naszą firmę EnviroSolutions.

Link do wtyczki: https://plugins.qgis.org/plugins/geokodowanie_adresow/
Repozytorium kodu: https://github.com/envirosolutionspl/geokodowanie_uug

Na jakiej zasadzie działa wtyczka Geokodowanie Adresów UUG GUGiK?

Geokodowanie adresów jest realizowane za pomocą usługi UUG (Uniwersalna Usługa Geokodowania) udostępnionej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w październiku 2019 roku. Opiera się ona na przesłaniu zapytania do serwera danych przestrzennych odnośnie interesującego punktu adresowego, ulicy bądź miejscowości oraz otrzymaniu informacji zwrotnej o jego lokalizacji przestrzennej.

Przykładowe zapytanie dla punktu adresowego wygląda następująco:
https://services.gugik.gov.pl/uug/?request=GetAddress&address=Warszawa,%20D%C5%82uga%203

Przykładowy plik .csv z danymi:
http://envirosolutions.pl/downloads/adresy.csv

Wtyczka działa dla całej Polski opierając się na danych z Państwowego Rejestru Granic.


Jak korzystać z wtyczki?

Wtyczka jest intuicyjna i prosta w obsłudze! Na początku należy podać ścieżkę do pliku .csv, który zawiera rekordy z adresami do zgeokodowania. Następnie zaś trzeba zdefiniować ścieżkę oraz nazwę pliku, w którym zostaną zapisane adresy, których nie udało się zgeokodować.

Kolejno, wybieramy kodowanie znaków oraz zaznaczamy czy plik .csv z adresami posiada zdefiniowane nazwy kolumn w pierwszym wierszu. Jeśli tak, z listy rozwijalnej wybieramy odpowiednią nazwę kolumny, która odpowiada danemu parametrowi. Jeśli nie, procedura ta odbędzie się z zastosowaniem pierwszego rekordu.

Proces pobierania danych z usługi UUG następuje zaraz po wybraniu przycisku ‘Geokoduj’.