OpenStreetMap może zachwycać nas szczegółowością i czytelnością, ale to, co naprawdę potrafi nas urzec to to, w jaki sposób ta technologia potrafi pomóc osobom w kryzysie. Przykładem tego wpływu jest historia z 2010 roku, kiedy Haiti zostało dotknięte trzęsieniami ziemi, które pogrążyły ten kraj w chaosie. Do celów humanitarnych potrzebna była nowa rzetelna mapa dróg, której, z powodu katastrofy i braku środków państwowych, nie było. Społeczność zainicjowała wspólne opracowanie zbioru danych i, w ramach pomocy, na udostępnionych zdjęciach satelitarnych udało się opracować mapę, co znacząco wpłynęło na optymalizację prac – w tym służb ratunkowych – po katastrofie. Wykorzystywanie danych z OpenStreetMap w Haiti to nie jedyny przykład taki przykład – miała ona zastosowanie również podczas pożarów lasów czy przy mapowaniu hydrantów dla polskiej straży pożarnej.
Wartość, jaka tkwi w otwartych danych to szeroki dostęp dla najróżniejszych odbiorców – od korporacji, przez instytucje rządowe, po zwykłych obywateli. Najczęściej możemy spotkać się z podkładem pod różne aplikacje lub mapy np. w aplikacji „Jakdojade" czy „Yanosik". Drugim bardzo ciekawym i użytecznym narzędziem jest mapa rowerowa OpenStreetMap, za pomocą której możemy zaplanować wycieczkę rowerową w Polsce i za granicą. Cała magia tkwi jednak w tym, że każdy może pobrać dowolne dane i je wykorzystać jako podkład lub do analiz. Jedną z polecanych metod jest wykorzystanie wtyczki QuickOSM w oprogramowaniu QGIS, za pomocą której w kilka kliknięć jesteśmy w stanie pobrać dowolne warstwy tematyczne z wybranych obszarów.
W Internecie dostępne są bezpłatne szkolenia z podstaw programu QGIS, warto jednak zainwestować w profesjonalne szkolenie w formie warsztatowej – daje ono przede wszystkim możliwość zadawania pytań praktykom z konkretnej branży. Kursanci, poza merytorycznym przygotowaniem przez specjalistów z polskiej firmy EnviroSolutions, uzyskają szansę skorzystania z bezpłatnego dwumiesięcznego wsparcia poszkoleniowego oraz oficjalny certyfikat organizacji QGIS. Niewątpliwym atutem skorzystania z usług EnviroSolutions jest też bezpłatna pomoc w uzyskaniu dofinansowania na szkolenia GIS. Warto również podkreślić, że stowarzyszenie jest otwarte na współpracę i każdy interesariusz, korzystający lub chcący rozpocząć wykorzystanie OpenStreetMap, może z łatwością skontaktować się z organizacją i uzyskać pomoc w najróżniejszych kwestiach związanych z wykorzystaniem danych.
Działalność jest w pełni otwarta i nie musimy za nią płacić, ale jest jeden warunek. W każdym utworze, wykorzystującym dane OpenStreetMap należy odpowiednio oznaczyć kontrybucje (licencjonowanie). W przypadku stron internetowych najlepiej umieścić link, a przy dziełach na papierze, takich jak drukowane mapy, można poinformować o źródle i umieścić nazwy stron openstreetmap.org i opendatacommons.org. Jest to bardzo ważne, aby wspierać działalność i nie łamać licencji produktu, jakim są dane topograficzne, które z innych źródeł często są trudno dostępne lub wymagają opłat. Każde wspomnienie o autorstwie promuje projekt, co może przyczynić się do inspirowania nowych osób i tworzenia coraz lepszej mapy.
OpenStreetMap to inicjatywa, która jest tworzona wspólnie przez wolontariuszy, którymi może zostać każdy, kto założy konto. Jest to największa zaleta oraz wada, ponieważ nie mamy pełnej kontroli nad dokładnością, ale jednocześnie to zaangażowana społeczność sama moderuje jakość danych. Dodatkowo można edytować istniejące obiekty, dodając szczegółowe atrybuty poprzez stronę lub za pomocą aplikacji Street Complete, która potrafi urozmaicić zwykły spacer.
EnviroSolutions specjalizuje się w filozofii wolnego oprogramowania oraz wolnych danych (ang. open-source) i ma doświadczenie we wdrażaniu OpenStreetMap w różnorodnych projektach. Jeśli Twoja firma lub instytucja jest zainteresowana wdrożeniem OSM do analiz, automatyzacji lub produkcji materiałów kartograficznych, zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy również do odwiedzenia polskiej strony OpenStreetMapy, na której dowiecie się więcej ciekawych informacji oraz, być może, zdecydujecie się zasilić swoją osobą tę niesamowitą społeczność.
Czym jest OpenStreetMap? Wielu z nas może kojarzyć ją z podkładem mapy świata, która pojawia się na w tle różnych aplikacji mapowych typu geoportal. To, co tak naprawdę tworzy OpenStreetMap to społeczność zrzeszona wokół projektu: zwolenników wolnych danych oraz wolontariuszy tworzących mapy świata, która posłuży nam wszystkim. Jest to przewodnia idea, która inspiruje ludzi z najróżniejszych krajów. Tak szeroki i powszechny projekt może budzić wątpliwości, ale gdy przyjrzymy się bliżej udostępnianym danym dostrzegamy, że są to wysokiej jakości wizualizacje przestrzeni, często wykorzystywane przez duże firmy oraz instytucje rządowe. Pokazuje to, jak ludzie zrzeszeni wokół idei potrafią tworzyć coś dobrego dla całego świata całkowicie za darmo.
NUMER KONTA
Santander Bank Polska
72 1090 2590 0000 0001 3059 5136
DANE DO FAKTURY
EnviroSolutions Sp. z o.o.
ul. Główna 74
05-505 Wola Prażmowska
NIP 123-128-84-96
KRS: 0000518057
XIV Wydział Gospodarczy KRS
OBSERWUJ NAS
@2024 by EnviroSolutions
KONTAKT
FIRMA
EnviroSolutions Sp. z o.o.
ul. Górczewska 222/148
01-460 Warszawa
Polska