FIRMAstrzałka

SYSTEMY GISstrzałka

SZKOLENIA GISstrzałka

PORTFOLIOstrzałka

KONTAKT

OFERTY PRACY

O NAS

SYSTEMY OPENSOURCE GIS

NARZĘDZIA AUTOMATYZACJI

BAZY DANYCH

I INTEGRACJE

AUDYTY SYSTEMÓW IT/GIS

OFERTA SZKOLENIOWA

DOTACJE KFS I BUR

OTWARTE DANE GIS

DORADZTWO

I KONSULTACJE

WSPÓŁPRACA

REALIZACJE

Rozwój polskiej społeczności QGIS 

Zadziwiające, ale polska społeczność szybko zaczęła się organizować i rozwijać. Ogromny wpływ miały na to pierwsze polskojęzyczne materiały edukacyjne, które pojawiły się ponad 15 lat temu. To właśnie one zapoczątkowały wzrost zainteresowania programem QGIS w Polsce, przekształcając go z narzędzia niszowego w potężny instrument do realizacji zaawansowanych projektów. Zdumiewające, ale społeczność QGIS w Polsce od 2009 roku rosła w dynamicznym tempie. Organizowane pierwsze konferencje i warsztaty stały się miejscami, gdzie użytkownicy mogli się integrować i wymieniać wiedzą. Przełomowym momentem w historii tej społeczności było I Spotkanie Użytkowników QGIS, które miało miejsce w 2018 r. w Krakowie. Zebrało ono około 100 pasjonatów wolnego oprogramowania. Kolejne – już II Spotkanie Użytkowników QGIS odbyło się w roku 2019 w Poznaniu przyciągając coraz większą liczbę uczestników, odnotowano ich około 250! W czerwcu tego roku miało miejsce III Spotkanie Użytkowników QGIS. Tu również odzew pasjonatów oprogramowania OpenSource GIS był niewiarygodny. Limit uczestników w pierwszym dniu spotkania wynosił 300 osób, a wejściówki rozeszły się jak świeże bułeczki! Statystyki te świadczą o dynamicznym wzroście zainteresowanych darmowym i otwartym rozwiązaniem typu GIS. 

 

Wpływ społeczności użytkowników QGIS 

Czy jesteś świadom, jak ogromny wpływ ma społeczność użytkowników QGIS na rynek pracy i edukację w Polsce? Znajomość programu QGIS stała się kluczowym wymogiem w wielu ofertach pracy z różnych branż, a uczelnie wyższe zaczęły wprowadzać go do swoich programów nauczania. Polska społeczność QGIS przyczynia się także do rozwoju samego oprogramowania – polscy użytkownicy aktywnie uczestniczą w tłumaczeniu interfejsu, tworzeniu wtyczek oraz udoskonalaniu funkcji programu. Zaskakujące, ale przyszłość społeczności QGIS w Polsce wygląda bardzo obiecująco. Coraz więcej instytucji decyduje się na wdrożenie tego oprogramowania, co przyczynia się do jego dalszej popularyzacji. Zdecydowanie w najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu liczby szkoleń, warsztatów, a także większej liczby inicjatyw społecznych w Polsce. Przyczyni się do tego powołanie Stowarzyszenia „QGIS Polska"! To niesamowite, jak daleko zaszła ta społeczność, czas zatem usystematyzować jej działania. Dynamiczny rozwój nie zwalnia tempa, zachęcamy więc do śledzenia naszej strony – wkrótce podamy więcej szczegółów!

Czy wiesz, jak niezwykła jest historia społeczności QGIS w Polsce? To zaskakujące, ale wszystko zaczęło się na przełomie pierwszej dekady XXI wieku, kiedy na rynku oprogramowania geoinformatycznego dominowały drogie, zamknięte systemy. W odpowiedzi na potrzebę dostępności i elastyczności w narzędziach GIS pojawił się QGIS – darmowe, otwarte oprogramowanie, które szybko zdobyło uznanie użytkowników na całym świecie, w tym również w Polsce. Wyobraź sobie, że program ten został zapoczątkowany w 2002 roku, a pierwsze wzmianki o QGIS w Polsce pojawiły się chwilę później. Z początku był on wyborem garstki pasjonatów i małych firm poszukujących alternatyw dla kosztownych systemów GIS. 

Społeczność QGIS w Polsce – 
jak to się zaczęło i dokąd zmierza? 

25 września 2024

NUMER KONTA

Santander Bank Polska

72 1090 2590 0000 0001 3059 5136

DANE DO FAKTURY

EnviroSolutions Sp. z o.o.

ul. Główna 74

05-505 Wola Prażmowska

NIP 123-128-84-96

KRS: 0000518057

XIV Wydział Gospodarczy KRS

OBSERWUJ NAS

WSPIERAMY ROZWÓJ

ikonka githuba

ikonka youtuba

ikonka instagrama

ikonka likedina

ikonka facebooka

Polityka prywatności i Cookies

Ogólne Warunki Użytkowania Strony Internetowej

@2024 by EnviroSolutions

KONTAKT

szkolenia@envirosolutions.pl

office@envirosolutions.pl

666 632 444

505 944 460

FIRMA

EnviroSolutions Sp. z o.o.

ul. Górczewska 222/148

01-460 Warszawa
Polska